Obsah

Předmluva

První verze tohoto textu vznikla v roce 2006 a vyšla v roce 2007 v nakladatelství Česká technika jako učební text pro studenty prvního ročníku Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. V té době jsem byl zaměstnancem katedry počítačů na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Při přípravě textu se mi dostala do rukou výborná kniha Head First Design Patterns (autoři Eric Freeman, Elisabeth Freeman, Kathy Sierra a Bert Bates, nakladatelství O’Reilly). Tato kniha je zajímavá tím, že autoři při její přípravě spolupracovali s psychology. Psychologové dostali za úkol odpovědět na otázku „Jak by měla vypadat učebnice, ze které se bude dobře učit?“. Odpověď pomohla formulovat principy, např. používání obrázků, obrázky kreslené „od ruky“, redundance informací či konverzační styl, na nichž je kniha založena. Tyto principy podstatně ovlivnily podobu mého textu. Např. opakování informací je tedy záměrné. Dále bych rád zdůraznil, že obrázky i zdrojové kódy jsou součástí textu a nelze je při čtení přeskakovat. Někdy obsahují podstatné informace. Důležitá jsou též cvičení, která mohou překvapit svojí stručností. Je záměrná. Máte-li např. doplnit kód, předpokládá se, že nejprve pochopíte, co napsaný kód dělá, a pak jej vhodně doplníte.

Text zdaleka nepopisuje všechny rysy jazyka Java. Dokonce ani u témat, která jsou probírána, nejsou informace vyčerpávající. Není to tím, že bych chtěl čtenáři něco zatajit. Spíše jsem se snažil vybrat to podstatné. Pokud jsem se při psaní textu musel rozhodovat mezi exaktností a srozumitelností, upřednostňoval jsem srozumitelnost a to z toho důvodu, že text je určen začátečníkům.

Od prvního vydání tohoto textu se udála spousta věcí: v prosinci 2006 vyšla Java SE 6 a v červenci 2011 Java SE 7. Zatímco verze 6 přinesla změny především v API, ve verzi 7 došlo i k významným změnám v jazyce. Jde např. o změny v zápisu literálů a možnost používat String v příkazu switch. Předkládaný text popisuje poslední verzi programovacího jazyka Java.

Další významnou událostí je vznik nové fakulty na Českém vysokém učení technickém v Praze. V dubnu 2009 někteří zaměstnanci katedry počítačů Elektrotechnické fakulty (včetně mě) iniciovali vznik Fakulty informačních technologií, která se za dva roky své existence stala jednou z předních počítačově orientovaných fakult v České republice. Fakulta nabízí studium v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu v denní formě a v bakalářském studijním programu též ve formě kombinované. Zájem studentů vysoce převyšuje možnosti fakulty: do bakalářského studijního programu se letos přihlásilo 1661 studentů a do magisterského studijního programu 428 studentů. Přitom do prvního ročníku bakaláře nastoupilo 787 studentů a do prvního ročníku magistra 195 studentů.

Učebnice obsahuje interaktivní cvičení. Programovou podporu pro tato cvičení vytvořil Bc. Jan Kuklík v rámci své bakalářské práce. Cvičení běží jako applet v prohlížeči a pro jejich spuštění je třeba běhové prostředí Javy 6 nebo novější.

Často dostávám otázku „Jak začít?“. Pokud jste v Javě nováčky, doporučuji přečíst pár prvních kapitol a začít psát jednoduché programy. Pro úplné začátky je vhodný textový editor a řádkový překladač. Později můžete přejít na integrované prostředí (anglicky Integrated Development Environment, IDE). Text znalost žádného konkrétního IDE nepředpokládá.

Licence Creative Commons Učebnice je k dispozici pod licencí Creative Commons, která dává komukoliv právo používat dílo k nekomerčním účelům (sem spadá výuka na všech typech státních i soukromých škol a to i v případě, že studenti platí školné), právo dílo volně šířit a právo vytvářet díla odvozená pod podmínkou uvedení jména autora.

Měl jsem snahu napsat text bez chyb. Přesto je možné, že se nějaké nesrovnalosti objeví. V takovém případě uvítám, když mi o nich napíšete na moji emailovou adresu tronicek zavináč fit.cvut.cz.

30. září 2011, Zdeněk Troníček